Części

Szybkozłącze hydrauliczne – do czego służy?

Szybkozłącza hydrauliczne to rozwiązanie, które szybko zyskało na popularności. Dzięki niemu możliwe jest sprawne połączenie ze sobą elementów, a także różnorodnych przewodów instalacji hydraulicznych. Łatwo można więc wywnioskować, że zakres stosowania szybkozłączy hydraulicznych jest niezwykle szeroki. Jednak czym są i do czego one służą?

Czym są szybkozłącza hydrauliczne?

Szybkozłącza hydrauliczne są elementami wykonanymi ze stali. Są to więc niezwykle trwałe złączenia, które wykorzystuje się głównie w hydraulice siłowej. Dzięki nim w niezwykle prosty, a zarazem wytrzymały sposób można połączyć ze sobą elementy przewodów, a także elementy instalacji hydraulicznej. Co najważniejsze, szybkozłącze hydrauliczne może być stosowane zarówno w odniesieniu do mediów płynnych jak i mediów gazowych. Te stalowe elementy w znaczny sposób ułatwiają także połączenia przewodów elastycznych. Można śmiało stwierdzić, że sprawdzą się one znacznie lepiej niż standardowe złącza gwintowe, czy stosowanie elementów skręcanych. Najważniejszą ich zaletą jest przede wszystkim to, że zastosowanie szybkozłączy hydraulicznych, nie determinuje konieczności zastosowania specjalistycznych narzędzi. Z powodzeniem można przeprowadzić ich montaż ręcznie, za pomocą włożenia odpowiedniego styku do gniazdka. Wyposażone są one w mechanizm sprężynowy- którego głównym zadaniem jest automatyczne zablokowanie połączenia, a także w stalowe kulki- które z kolei mają za zadanie zabezpieczenie głównego wtyku w gnieździe. Są one doceniane ze względu na trwałość i solidność połączenia, a także ich niezwykle prostą obsługę.

Do czego służą szybkozłącza hydrauliczne?

Wiadomo już czym są szybkozłącza hydrauliczne, więc nie trudno domyślić się także do czego służą. Otóż wykorzystuje się je głównie w większych i mniejszych zakładach przemysłowych. To właśnie tam najczęściej zachodzi konieczność dokonania tak zwanego przepięcia całego układu hydraulicznego np. z jednej maszyny do drugiej. Co więcej szybkozłącza hydrauliczne można z powodzeniem wykorzystać do podłączenia mobilnych, a także przewoźnych urządzeń, które są wyposażone w rodzaj napędu hydraulicznego. Mogą one służyć także do różnorodnych przeróbek instalacji wodnej, gdy np. zachodzi potrzeba zmiany zakresu w którym doprowadzana jest woda. To jeszcze nie wszystkie zastosowania szybkozłączy hydraulicznych. Otóż wykorzystuje się je również jako jedną z form zakończeń przewodów, które są nawijane na zwijacze. Szybkozłącza hydrauliczne, można także z powodzeniem zastosować w przydomowych ogrodach. W jaki sposób? Otóż często zachodzi potrzeba doprowadzenia wody tam, gdzie nie sięga już wąż. Wówczas to właśnie szybkozłącza hydrauliczne są rozwiązaniem tego problemu. Należy jednak pamiętać, by stosować je tylko i wyłącznie z przewodami elastycznymi, dzięki temu pochłoną one ewentualne drgania i różnego rodzaju naprężenia mechaniczne- w efekcie zmniejsza to ryzyko uszkodzenia elementów, czy nawet przypadkowego ich rozłączenia. Warto także poświęcić chwilę i przeprowadzić montaż szybkozłączy hydraulicznych w równej pozycji, co zapobiegnie problemom z ewentualnym rozłączaniem komponentów.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker