Części

Zgarniacz do siewnika – czy warto się w niego wyposażyć?

Prace w rolnictwie można ułatwić na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj przynoszą one oszczędności czasowe, ale również finansowe. Nierzadko te dwa aspekty łączą się ze sobą. Tak jest między innymi w przypadku stosowania zagarniaczy do siewników. Dlaczego pozwalają rolnikowi szybciej zasiać zboże w polu i zaoszczędzić paliwa w traktorze? Postanowiliśmy to sprawdzić i odpowiedzieć na pytanie czy warto zainstalować zgarniacz do swojego siewnika.

Oszczędność czasu

Jak każdy rolnik doskonale wie, po zasianiu zboża siewnikiem konieczne jest wykonanie jeszcze jednego przejazdu, ponieważ pole musi zostać zabronowane. Przez to praca, która normalnie mogłaby zająć około godziny na każdy hektar, zajmuje przynajmniej dwa razy tyle. Tymczasem okazuje się, że te dwie czynności można połączyć i wykonać jednocześnie, czyli dokonać siewu i jednocześnie bronowania pola. W tym celu właśnie stosowany jest zgarniacz do siewnika. Jest on zainstalowany z tyłu i ułatwia zagrabienie ziarna, które kilka metrów wcześniej zostało wpuszczone w glebę poprzez lejki siewnika. Ponieważ praca z siewnikiem nie wymaga dużej mocy od traktora, można bez problemu założyć taki dodatek, bez ryzyka że ciągnikowi nie wystarczy mocy, by wykonać te dwie czynności za jednym zamachem. Natomiast dla rolnika ma to kapitalne znaczenie, ponieważ nie musi po siewie wracać na gospodarstwo, odpinać siewnika od traktora i podpinać bron, po czym ponownie jechać na pole by raz zabronować zasiane wcześniej ziarno. Jest to więc nie tylko oszczędność samego czasu, ale również paliwa, a także ochrona środowiska naturalnego. Im mniej spalonej ropy, tym mniej spalin zostanie wyemitowanych przez układ wydechowy maszyny.

Sposób montażu

Na rynku znajdziemy mnóstwo siewników, które posiadają zgarniacze zainstalowane fabrycznie. Czy jeżeli nie posiadamy takiego egzemplarza, jesteśmy zmuszeni do zakupu całej nowej maszyny? Okazuje się, że absolutnie nie. W handlu można znaleźć mnóstwo różnych zagarniaczy do siewników, które można bez problemu zamontować nawet do bardzo starych egzemplarzy tych maszyn. Wszystko opiera się na wykonaniu odpowiednich otworów, a następnie przykręceniu dodatkowego elementu za pomocą śrub oraz wypoziomowanie go. Po takim przygotowaniu można już bez problemu ruszać w pole i dokonać siewu za pomocą nowego zestawu. Zgarniacze bez problemu kupimy w internetowych sklepach online, gdzie można również znaleźć dobrej jakości części zamienne do traktorów i innych maszyn, które dorównują oryginalnym podzespołom. Oprócz samego zgarniacza przyda się nam też wiertarka oraz komplet śrub, dzięki którym przytwierdzimy nowy komponent do naszego starego siewnika.

Jak można się więc przekonać, zgarniacz do siewnika to bardzo przydatny podzespół, który każdy rolnik powinien posiadać. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu przy siewie, a także zużyć mniej paliwa. Dwie prace wykonujemy za jednym zamachem, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego komfortu. Zgarniacz bez problemu założymy do każdego typu siewnika, a cały zestaw może świetnie współpracować z każdym traktorem.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker