Porady

Przygotowujemy ciągnik na wiosenne wyzwania!

Wiosna to czas, kiedy nie tylko rośliny budzą się do życia. Ze snu zimowego należy obudzić także swoje maszyny rolnicze. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wiosennego przeglądu? Jak przygotować swój ciągnik do prac polowych, aby działał bez zarzutu, czyli skutecznie i wydajnie? 

Zadbaj o ciągnik zaraz po sezonie

Wiosną ułatwione zadanie mają ci rolnicy, którzy przygotowali swoje ciągniki rolnicze do zimy tuż po zakończeniu poprzedzającego ją sezonu. Jeśli wówczas zostały przeprowadzone niezbędne remonty, to wiosną pozostaje tylko generalny przegląd. Każdy rozsądny rolnik wie, że żywotność jego maszyn rolniczych zależy przede wszystkim od niego samego. Ważne jest to, w jaki sposób je eksploatuje, a także przechowuje i konserwuje. Istotne jest także jakie stosuje oleje czy części do ciągników i maszyn rolniczych oraz jak często stosuje niezbędną diagnostykę.

Odpowiednio przechowuj ciągnik podczas zimy

Przed wstawieniem traktora do garażu lub innego miejsca przechowania, warto zadbać o mycie i zimową konserwację maszyny rolniczej. Samo garażowanie powinno odbywać się w suchych i przewiewnych warunkach. Maszyny rolnicze nie powinny być narażone na czynniki atmosferyczne. Przykrywanie plandeką ciągnika także nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ narażamy go na gromadzenie się wilgoci, która może zaszkodzić przede wszystkim elementom elektrycznym. Jeśli ktoś decyduje się na pozostawienie ciągnika na okres zimowy pod gołym niebem, powinien liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia poważniejszych awarii.

Dokładnie sprawdź wszystkie części maszyn

Przystępując do przeglądu ciągnika rolniczego należy z możliwie największą dokładnością sprawdzić, w jakim stanie są jego części. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie stanu zużycia części ciągnika od razu po zakończeniu sezonu i przed zimowym garażowaniem. Dzięki temu dowiemy się, które z nich można zamienić w trakcie zimy, a które zaczekają do wiosny. Uniknąć można dzięki temu wielu niemiłych zaskoczeń. Przed pierwszym, wiosennym wyjazdem w pole trzeba koniecznie ocenić stan filtrów powietrza, stan akumulatora, olejów silnikowych i przekładniowych, sprawdzić ciśnienie w oponach i skontrolować elektrykę oświetlenia. Należy pamiętać, że po zimie ciągnik może ulec zapowietrzeniu (zwłaszcza starsze modele). Usterkę tą można próbować naprawić samodzielnie, jednak przy ciągnikach nowszego typu warto odwiedzić wykwalifikowanego mechanika.

Zamawiaj części w sklepie internetowym i oszczędzaj czas

W kwestii zakupu części do maszyn rolniczych, zdania rolników są podzielone. Wielu z nich lubi udać się osobiście do najbliższego sklepu, obejrzeć i wziąć do ręki towar, który zamierza kupić oraz zapłacić gotówką. W tym przypadku przeszkodą może okazać się jednak odległość, jaka dzieli miejsce zamieszkania klienta i sklep z częściami rolniczymi. Dla rolników, którzy mieszkają w miejscowościach mocno oddalonych od większych miast oraz dla tych, którzy już z doświadczenia dokładnie wiedzą, co kupić (np. korzystają z danych części do ciągników od lat) najlepszym rozwiązaniem są zakupy w internetowych sklepach rolniczych. Oferują one szeroką gamę części do ciągników w atrakcyjnych cenach, a szybka dostawa, gwarancja zakupu i możliwość zwrotu to standard obsługi klienta online.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker