Siłowniki hydrauliczne nazywane są inaczej cylindrami hydraulicznymi bądź silnikami hydrostatycznymi. Stosowane są w układach hydraulicznych, szczególnie w przypadku ciężkich pojazdów budowlanych lub mniejszych maszyn, np. pras hydraulicznych, walcarek hutniczych i maszyn rolniczych. Ich głównym zadaniem jest zmiana energii pod wpływem ciśnienia, które wytwarzane jest przez ciecz (często jest to zagęszczony olej). Za pomocą cieczy poszczególne elementy zostają wprawione w ruch. Inaczej mówiąc są to elementy wykonawcze, które służą do generowania mocy niezbędnej do zadziałania konstrukcji, które pracują na dużych obciążeniach (są to miejsca, w których nie radzą sobie napędy pneumatyczne oraz elektryczne). Za pomocą prostych siłowników pracują też mechanizmy bram, drzwi i okien, które są sterowane zdalnie.
Spis treści:
Rodzaje siłowników hydraulicznych
Ze względu na posuwisty ruch tłoczyska w siłownikach hydraulicznych, można je podzielić na następujące rodzaje:
- siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania, suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku,
- siłowniki hydrauliczne o dwustronnym działaniu, suwy robocze odbywają się w obu przeciwstawnych do siebie kierunkach,
- siłowniki tandemowe, są dwa razy silniejsze przy takiej samej średnicy koła,
- siłowniki teleskopowe, umożliwiają wydłużenie suwu roboczego.
Zastosowanie siłownika hydraulicznego w rolnictwie
Siłowniki hydrauliczne zaczęły być chętnie wykorzystywane w rolnictwie ze względu na swoją niezwykłą wydajność oraz możliwości. Siłowniki generują bardzo dużą moc, dlatego używane są tam, gdzie do funkcjonowania i użycia sprzętów i maszyn potrzebna jest bardzo duża siła. Służą do poruszania lemieszami, częściami roboczymi traktorów. Ułatwiają podnoszenie cięższych maszyn rolniczych, takich jak siewniki, opryskiwacze. Dedykowane są szczególnie urządzeniom takim jak wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze, ciągniki, opryskiwacze, tury, przyczepy.
Dobór odpowiedniego siłownika bardzo często zależy od tego, jaki ruch ma wykonywać dana maszyna, obrotowy czy prostoliniowy. Następnie należy zastanowić się, w jaki sposób wybrany siłownik ma być sterowany, obustronnie, w jedną czy też może w dwie strony. Przykładowo: silnik jednostronny będzie tylko przenosił dany obiekt z jednego punktu do drugiego.
Zalety siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne są to precyzyjne urządzenia wykonawcze mające dużą przewagę ponad innymi siłownikami ze względu na bardzo prostą konstrukcję. Są też niezwykle proste w użytkowaniu. Niezwykle łatwo można nim sterować, czyli wykonywać takie operacje, jak zwalnianie, zatrzymywanie, przyspieszanie. Hydrauliczny siłownik jest bardzo bezpieczny w eksploatacji. Nie zawiera on elementów elektryki, dlatego podczas pracy nie dojdzie nawet do wydobycia się iskry. W przypadku awarii siłownika hydraulicznego bez problemu można oddać go w ręce firm, które zajmują się naprawą tego typu urządzeń. Sam koszt naprawy urządzenia nawet w rękach profesjonalistów nie jest duży.