Porady

Tani i dobry siewnik — czy to możliwe?

Zakup nowego siewnika wiąże się z reguły z wysokimi kosztami. Zdecydowanie większa część znanych w Polsce marek pochodzi z Europy Zachodniej. Charakteryzują się one dokładnym wysiewem, szerokimi możliwościami rozbudowywania i ogólnie pojętą dobrą jakością. Czy to oznacza, że dysponując niewielkim budżetem, musimy zrezygnować z zakupu siewnika? Absolutnie nie! Większość polskich rolników zapewne zna lepsze rozwiązanie w postaci siewnika Poznaniak. Jego cena jest przystępna, a jakość nie ustępuje w niczym zachodnim technologiom. 

Siewnik Poznaniak pojawił się na Polskich polach w latach 60. XX wieku. Początkowo była to maszyna o prostej budowie rzędowej, służąca do zasiewania podstawowych zbóż, roślin strączkowych oraz roślin oleistych. Serca Polskich rolników, szybko podbiła jego podstawowa zaleta, a mianowicie możliwość siewu na praktycznie każdej glebie.

Rozwój siewnika Poznaniak

Producent szybko zauważył potencjał w swojej maszynie, co poskutkowało ciągłymi udoskonaleniami. Z czasem siewnik został dostosowany tak, aby mógł współpracować z różnymi ciągnikami, realizując nawet trudne zadania na polach. Obecnie siewniki Poznaniak to już dość zaawansowane konstrukcje (ale wciąż proste w obsłudze i stosunkowo tanie). Doskonale sprawdzające się w średnich i małych gospodarstwach. Cechują się niezawodnością i trwałością. A dodatkowo oferują dobre parametry techniczne i przydatne funkcje takie jak:

  • Zbiornik mieszczący około 510 litrów materiału siewnego.
  • Niewielka masa, więc nie wymaga silnego ciągnika do obsługi.
  • Możliwość indywidualnego ustawienia docisku redlic.
  • Możliwość regulacji głębokości siewu.

Ponadto, z czasem siewnik został doposażony w dodatkową skrzynię przekładniową, dzięki czemu ma większą dokładność dostarczania ziaren do siewu. Poznaniak sprawdzi się podczas uprawiania ziem ukierunkowanych na ekologię oraz do siewu precyzyjnego. Czyli znajdzie zastosowanie podczas wyspecjalizowanych prac rolniczych. Siewniki Poznaniak można dostać w 3 typach szerokości roboczej:

  • 2,5 m,
  • 2,7 m,
  • 3 m.

W modelach o szerokości 2,5 oraz 2,7 m znajduje się zbiornik mieszczący 470 dm3, a w trzecim, czyli największym, zbiornik ma wspomniane już wcześniej 510 dm3. 

Najcięższy i największy model waży ok. 600 kg (pusty). Jak zadbać o żywotność w przypadku pracy w ciężkich warunkach? Już sam w sobie siewnik jest bardzo wytrzymały, jednak do naprawdę ciężkich prac, można go doposażyć w specjalne redlice o oznaczeniu V-TECH. Używają one mechanizmu łożyskowego, bez wątpienia wpłynie to zbawiennie na trwałość, tak doposażonemu siewnikowi żadne warunki nie będą straszne. 

Jak dbać o siewnik?

Fakt, że siewnik Poznaniak jest trwały, nie oznacza, że jest niezniszczalny. Żeby dobrze służył przez bardzo długie lata, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Poza oczywistymi kwestiami, takimi jak przechowywanie w odpowiednich warunkach poza sezonem roboczym, warto wiedzieć o tych trzech zasadach:

  • Nie przekraczać dozwolonej ilości materiału siewnego.
  • Nie cofać, kiedy maszyna jest opuszczona.
  • Nie chować żadnych elementów do zbiornika, siewnik to nie szafka, często rolnicy wkładają tam coś na przechowanie, gdy maszyna nie jest używana, może to skutkować uszkodzeniami mechanizmu siewnego.
Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker