Porady

Samojezdny czy przyczepiany? Jaki opryskiwacz wybrać?

Opryskiwacz jest maszyną rolniczą, która służy do rozpylania środków chroniących uprawy rolne. Innym jego zastosowaniem jest nawożenie roślin nawozami płynnymi. Na dużej powierzchni pola potrzebna jest dobrej, jakości, wydajna maszyna, która w ciągu roku wykona po 3 lub 4 wymienione zabiegi. Rolnicy posiadający duże gospodarstwa rolne najczęściej poszukują opryskiwaczy o pojemności powyżej 5000 litrów. Muszą zdecydować czy bardziej odpowiedni będzie dla nich opryskiwacz przyczepiany czy samojezdny. Wielu rolników posiada już jeden z modeli takiej maszyny rolniczej, dla jej sprawnego działania przeprowadzają przeglądy i konserwację. Zużyte części opryskiwacza trzeba wymienić i będzie on służył przez następne lata. W większości internetowych sklepów rolniczych można kupić części do maszyn rolniczych, części do ciągników zachodnich, a sprzedawane tam zamienniki nie odbiegają, jakością od oryginałów.  

Co trzeba wziąć pod uwagę rozważając zakup opryskiwacza?

Zastanawiając się nad zakupem opryskiwacza: samojezdny czy przyczepiany, należy przeanalizować najważniejsze przesłanki, a mianowicie: wygoda użytkowania i obsługi, koszty, ergonomia pracy i funkcjonalność. Od razu trzeba sobie uświadomić, że opryskiwacz samojezdny jest dużo droższy od opryskiwacza przyczepianego. Jednak druga opcja wymaga ciągnika, do którego będzie on podczepiony.

Innym czynnikiem, który wpływa na koszt posiadania opryskiwacza, jest obecne wyposażenie gospodarstwa rolnego. Jeżeli rolnik posiada już ciągnik, tańszą opcją będzie zakup opryskiwacza przyczepianego.Trzeba tylko uwzględnić konieczność doposażenia traktora np. w koła o odpowiedniej szerokości. W przypadku braku ciągnika, korzystniejszą alternatywą jest nabycie opryskiwacza samojezdnego. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla rolników, którzy będą go często używać.

Kolejnymi kosztami, które należy rozważyć, są koszty eksploatacyjne, które wiążą się np. z ilością zużytego paliwa, które jest niezbędne w obydwu przypadkach. Opryskiwacz samojezdny wyposażony jest w silnik, hydraulikę, napęd, co wiąże się z koniecznością serwisowania, wykonania wymiany oleju, a także zużytych części. Zamienniki dostępne w internetowym sklepie rolniczym mają niski koszt zakupu, więc takie części nie będą generowały dużych wydatków. Eksploatacja traktora również wiąże się z zużyciem elementów, części do ciągników, które również można nabyć w sklepie rolniczym.

Funkcjonalność opryskiwacza samojezdnego i przyczepianego

Największą różnicą między opryskiwaczem samojezdnym i przyczepianym jest funkcjonalność prześwitu, co jest istotne przy uprawach wysokich np. kukurydzy. Wykonywanie oprysku fungicydowego kukurydzy, oprysku przeciw omacnicy prosowiance, należy przeprowadzić w lipcu, gdy są wysokie łany.  Nie ma takiego ciągnika, który mógłby zapewnić tak duży prześwit, który nie spowodowałby niszczenia opryskiwanych roślin. Takiego kłopotu nie ma przy uprawie rzepaku, roślin okopowych i zbóż. Jeśli chodzi o rzepak można wyposażyć opryskiwacz i ciągnik w odpowiednie elementy zabezpieczające rośliny przed ich uszkodzeniem przez wystającą dolną płytę. W przypadku opryskiwaczy samojezdnych można szybko zmienić rozstaw kół umożliwiając przystosowanie maszyny rolniczej do danych warunków na polu.

oprysk upraw

Ergonomia pracy opryskiwaczy: samojezdny i przyczepiane

Za korzystaniem z opryskiwacza samojezdnego przemawia jego doskonała mobilność i łatwość poruszania się, a maszyna rolnicza wyróżnia się małym promieniem skrętu osiąganym dzięki skrętnym kołom obu osi. Jednolita bryłą maszyny jest prostsza do opanowania niż kompleks: opryskiwacz i ciągnik. Wydajność pracy jest większa, dzięki sprawnemu wykonywaniu zawrotów, cofania oraz poruszania się po placu w czasie napełniania zbiornika.

Dokonując porównania opryskiwacza samojezdnego i przyczepianego nie można zapominać o ergonomii i bezpieczeństwu pracy. Kabina opryskiwacza samojezdnego znajduje się wysoko w czołowej części maszyny, układ napędowy jest odpowiedni do współpracy z opryskiwaczem, zapewniając dobrą elastyczność przy wyborze prędkości. Jeśli chodzi o traktory jego konstrukcja opiera się na mostach i gwarantuje prześwit tylko na wysokości kilkudziesięciu centymetrów.

Analizując dalej opryskiwacz samojezdny trzeba zwrócić uwagę na elementy sterujące, które użytkownik ma w zasięgu ręki. Nowoczesne traktory mogą przejść zmianę układu części sterujących, co pozwoli obsługiwać wszystkie możliwości opryskiwacza to znaczy: sekcje robocze, automatyczne kierowanie itd. Wyboru musi dokonać rolnik lub firma wykonująca usługi rolniczej biorąc pod uwagę wszystkie czynniki. Bez względu na wybór maszyny do oprysków trzeba zadbać o regularny serwis oraz ich konserwację, części zamienne do ciągników oraz części do maszyn rolniczych można zamówić w dobrym, internetowym sklepie rolniczym z dostawą do domu.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker