Porady

Co wybrać: nowy vs. używany ciągnik zachodni

Podjąłeś już decyzję o zakupie ciągnika rolniczego, ale wciąż zastanawiasz się czy lepiej będzie zainwestować więcej pieniędzy i kupić „nówkę”, czy też może ciągnik używany? Jeśli interesują Cię ciągniki zachodnie, to bardzo dobrze trafiłeś. W dzisiejszym artykule wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie o to czy maszyny rolnicze, takie jak zachodnie traktory, lepiej kupić nowe – świeżo z produkcji czy może jednak używane.

Nowy czy używany – waga decyzji

Jak wiadomo, w typowym gospodarstwie rolnym w Polsce, niezależnie od tego czy jest skupione na hodowli zwierząt czy też na uprawie roślin, ciągnik jest jednym z najbardziej potrzebnych i podstawowych narzędzi pracy. Korzystają z niego zarówno ci, którzy mają duży areał, jak i małorolni. Ważne, by ciągnik był sprawny i dobrze wykorzystywany. Nie sztuką jest przecież wydać pieniądze na części do maszyn rolniczych czy też na same maszyny rolnicze – istotne, by dobrać je tak, by były dopasowane do profilu danego gospodarstwa. Przed wyborem warto uświadomić sobie wagę tej decyzji – jeśli masz gospodarstwo rolne, ciągnik to nie jest maszyna, którą używasz raz na rok. Możliwe, że będziesz używał go codziennie przez całe lato, wiosnę i jesień, a zimą – z mniejszą intensywnością, ale również dość często. Jak wiadomo, ciągniki nowe i używane różnią się między sobą nie tylko ceną. Te używane mają już za sobą jakąś „historię”, poprzednich właścicieli i pewien bagaż. Jeśli ciągnik ma trochę lat na koncie, to możliwe, że poprzedni właściciel musiał zainwestować w części zamienne do maszyn rolniczych, a w tym przypadku konkretnie w części do ciągników, aby naprawić to, co wymagało korekty lub usprawnienia. W przypadku nowych traktorów jesteśmy pierwszym właścicielem i tak naprawdę sami tworzymy historię naszej maszyny od samego początku.

Nowy ciągnik zachodni – kiedy tak? Kiedy nie?

Brak historii maszyny to nie jedyny powód, dla którego warto zastanowić się nad zakupem nowego ciągnika. Obecnie w wielu bankach można spotkać oferty kredytowe skierowane do rolników, często jest też możliwość skorzystania z dofinansowań. Nowy ciągnik sprawdzi się w przypadku gospodarstw wyposażonych w nowe maszyny rolnicze wymagające dużej mocy. Jeśli nie posiadasz nowoczesnego sprzętu i nie zamierzasz tego na razie zmieniać, może się okazać, że nowy traktor nie będzie konieczny. Taki wydatek można potraktować jako inwestycję jeśli posiadasz duży areał i jest duże prawdopodobieństwo, że koszt zakupu się zwróci. Nowy ciągnik oznacza często bardziej komfortowe warunki pracy – klimatyzację, wygodny fotel, dużo miejsca w kabinie, ale na pewno na zakup nowego traktora nie powinny się decydować osoby, które dopiero próbują swoich sił w rolnictwie i nie są jeszcze do końca pewne czy jest to branża, w której się odnajdą.

Używany nie znaczy gorszy

Na zakup sprzętu używanego warto się zdecydować jeśli rolnik nie posiada nowych maszyn, a jego potrzeby nie są wielkie ze względu na nieduży areał. Na rynku maszyn używanych można znaleźć różne modele zachodnie. Tak naprawdę znalezienie maszyny kilkuletniej, czyli „prawie nowej” nie powinno stanowić wielkiego problemu, a jej może okazać się o wiele mniejsza od „nówki”. Nad takim rozwiązaniem powinny się zastanowić osoby, które z różnych przyczyn nie mogą starać się o dotację i nie mają zgromadzonych odpowiednio dużych środków. Przy zakupie maszyn używanych warto sprawdzić stopień ich wyeksploatowania, a nie tylko rok produkcji. Dobrze jest też obejrzeć maszynę z mechanikiem, by zdiagnozować jej stan techniczny. Możliwe, że niektóre części będą wymagały wymiany, choć nie jest to regułą. Na szczęście części do ciągników, także tych zachodnich można łatwo znaleźć w Internecie.

Gdzie szukać ofert?

Jest kilka miejsc, w których możesz znaleźć zachodnie ciągniki. Pierwszym z nich będzie internetowy sklep rolniczy. Ogłoszenia o sprzedaży ciągników bez problemu odszukasz także wpisując do wyszukiwarki hasło „zachodnie ciągniki” lub przez popularne portale aukcyjne i ogłoszeniowe. W podobny sposób możesz znaleźć części do ciągników zachodnich, gdybyś po zakupie używanego traktora zdecydował się na wymianę części. Ciągniki zachodnie są też oferowane w sklepach stacjonarnych, na skupach maszyn rolniczych, a także często prezentowane są przy okazji targów rolnych i różnych wydarzeń związanych z tą branżą. Jeśli szukasz ciągnika używanego, co jakiś czas możesz także przeglądać ogłoszenia umieszczone na tradycyjnych tablicach ogłoszeniowych w pobliskich gminach i mniejszych miejscowościach.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker