CzęściPorady

Kiedy należy wymienić zęby brony aktywnej?

Brony aktywne są coraz częściej używane w gospodarstwach. Są to agregaty, które bardzo dobrze radzą sobie zarówno w uprawie tradycyjnej, jak i ekologicznej. Aby ten sprzęt działał w pełni wydajnie, warto zadbać o ustawienie zębów. Jest to jeden z czynników bezpośrednio wpływających na przebieg pracy maszyny. Zęby brony aktywnej to części rolnicze najbardziej narażone na występowanie obciążeń ze strony gleby.

Jakie jest podstawowe zastosowanie brony aktywnej? 

Brona aktywna jest maszyną, którą rolnicy używają do uprawy przedsiewnej pól z niewielką masą masy organicznej: 

  • po zaoraniu, 
  • na lekkich glebach, które nie wymagają wstępnego przygotowania. 

Działanie brony opiera się na rozkruszaniu brył ziemi i mieszaniu gleby w celu uzyskania jednolitej masy o luźnej strukturze. Jest to maszyna wykorzystywana do usuwania uciążliwych chwastów oraz rozdrabniania ziemi po orce, czyli do bronowania. Może być używana w różnych warunkach powierzchniowych, jednak wymaga odpowiedniej konfiguracji i ustawienia podzespołów. Należy przy tym wziąć pod uwagę konstrukcję maszyny, jej moc i możliwości współpracy z ciągnikiem. 

Typy zębów w bronach aktywnych

Zęby brony aktywnej to element roboczy, który występuje w postaci wleczonych zębów narzędziowych lub sztywnych. Każdy z tych rodzajów ma inne działanie: 

  • zęby wleczone tworzą świetną strukturę gleby, odpowiednią do spulchniania, 
  • zęby sztywne tworzą efekt odmieszania – drobne grudy gleby są gromadzone w niższych warstwach, natomiast większe grudki zostają na powierzchni pola. Dzięki temu chronią glebę przed zlewaniem. 

Warto pamiętać, aby dostosowywać liczbę obrotów zębów do rodzaju gleby. Można to robić za pośrednictwem przekładni maszyny. Jeśli liczba obrotów będzie zbyt duża, może dochodzić do szybszego zużywania się zębów, a także nadmiernego wydatku mocy maszyny.  

Wymiana zębów brony aktywnej

Części rolnicze zużywają się w różnym tempie. Dotyczy to wszystkich maszyn rolniczych, także bron aktywnych, uznawanych za wyjątkowo solidne, trwałe i wytrzymałe na trudne warunki glebowe. Najszybsze tempo eksploatacji dotyczy elementów roboczych, które zagłębiają się w glebie, mają kontakt z wilgocią, kamieniami oraz podlegają siłom tarcia. Nie inaczej jest w przypadku zębów brony aktywnej.  

W tym przypadku warto wymieniać zęby, jeśli długość zużycia osiągnie co najmniej 2/3 zęba. Praca ze starymi zębami może spowodować zatory między wirnikami, a co za tym idzie — większy opór maszyny, która z coraz większym trudem będzie wykonywała pracę. Zwiększy się również czas spędzony na polu oraz zużycie paliwa. Producenci bron wirnikowych określają minimalną długość zębów, po której przekroczeniu trzeba je zastąpić nowymi.

Podobnie jest w sytuacji, gdy brona pracuje na dużych głębokościach roboczych, a zęby narzędziowe są blisko osiągnięcia minimalnej długości. Wówczas również trzeba dokonać wymiany, ponieważ grozi to uszkodzeniem lub zużyciem uchwytów do tych elementów.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker