Porady

Jak odpowiednio dbać o ciągnik – nasze porady

Ciągnik rolniczy jako pojazd mechaniczny przystosowany do ciągnięcia pojazdów bądź urządzeń nieposiadających własnego napędu, wykorzystywany do ciężkich prac w polu, na wielu gospodarstwach jest maszyną niezbędną. Ciągnik to jedna z najważniejszych maszyn rolniczych w każdym gospodarstwie. Bardzo często wykonują najcięższe prace, a więc są mocno eksploatowane. Jeśli więc chcemy, aby drogi i niesamowicie użyteczny sprzęt służył nam na lata, warto wziąć pod uwagę kilka porad jak odpowiednio dbać o ciągnik, aby ustrzec się przed ewentualnymi awariami. Najtrudniejszy okres dla tego rodzaju maszyn rolniczych to zdecydowanie zima. Wówczas może dochodzić do wielu usterek sprzętu.

Warto regularnie sprawdzać układ chłodniczy i poziom oleju

Wśród wielu czynności wykonywanych przy tego rodzaju sprzęcie, warto zachowywać regularność i stale sprawdzać poszczególne elementy, aby być na bieżąco z wszelkimi usterkami i od razu je niwelować. Należy pamiętać, aby w układzie chłodzenia znajdował się niezamarzający płyn chłodniczy. Zapobiega on rozerwaniu elementów układu wskutek zamarznięcia. Akumulator powinniśmy utrzymywać w stanie naładowanym. Aby zapobiegać wilgoci, należy pamiętać także o regularnym smarowaniu wszelkich newralgicznych miejsc. W okresie zimowym, kiedy ciągnik często stoi w jednym miejscu warto pamiętać także o zadbaniu o opony – to znaczy regularnie sprawdzać ich ciśnienie powietrza, a ponadto aby nie doszło do odkształcenia się ogumienia, warto co jakiś czas zmienić położenie ciągnika – przetoczyć go.

Co zrobić kiedy zepsują się poszczególne części ciągnika?

Warto wiedzieć, że wiele części do ciągników zachodnich można znaleźć w internetowych sklepach rolniczych. Stanowi to ogromne ułatwienie, a przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Świetną informacją jest to, że zamienniki są o wiele tańsze od oryginalnych części zamiennych do ciągników, nie tracąc tym samym na jakości. Tak więc kiedy nasza maszyna będzie miała awarię, należy pamiętać o tym, że bez problemu można znaleźć na rynku wiele części do maszyn rolniczych.

Wśród nawet najbardziej odpornych maszyn zdarzają się problemy. Jest to wówczas ten moment, kiedy należy zacząć rozglądać się za częściami zamiennymi do maszyn rolniczych. Nawet jeśli nasz sprzęt dogorywa i pracujemy ostatkiem jego sił, warto mieć na podorędziu alternatywę, dzięki której nie poniesiemy znaczących obciążeń finansowych. Części do ciągników w internetowych sklepach rolniczych są na naprawdę wysokim poziomie, dlatego też różnego rodzaju podzespoły, akcesoria czy inne elementy, które uległy zniszczeniu są możliwe do wymiany na wyciągnięcie ręki.

Najbardziej newralgicznym i podatnym na ewentualne uszkodzenia miejscem ciągnika jest układ hydrauliczny. Aby zapobiec uszkodzeniom warto stosować specjalny olej do ciągnika. Należy także pamiętać o regularnym sprawdzeniu poziomu oleju przed wyruszeniem do pracy. Dbanie o tego rodzaju elementy pozwoli uniknąć rozczarowań i strat finansowych, spowodowanych opóźnieniem wyruszenia do pracy w polu.

 

Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker