Porady

Używany ciągnik

– na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Potrzebny jest używany ciągnik i co za tym idzie, zastanawiasz się nad tym, jaki sprzęt będzie najlepszym wyborem? Sprawa teoretycznie jest prosta, natomiast w praktyce możliwe są różnego rodzaju problemy. Niemniej uczciwie trzeba przyznać, że zainteresowanie używanymi ciągnikami jest spore i nic nie wskazuje na to, aby coś miało ulec zmianie.

Dlaczego ludzie chętnie decydują się na używane ciągniki?

Najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od początku, czyli co takiego sprawia, że używane ciągniki wzbudzają duże zainteresowanie. Jednoznacznej odpowiedzi oczywiście nie ma, aczkolwiek na pewno warto zainteresować się cenami. Krótko mówiąc, te można określić atrakcyjnymi. Nie bez znaczenia jest też bogata oferta ciągników. Można odnieść wrażenie, że wszyscy mogą znaleźć coś zgodnego ze swoim zainteresowaniem. Nie sposób też nie odnieść się do możliwości finansowych. Nie ma co ukrywać, że te naprawdę często są w jakimś stopniu ograniczone.

To wszystko nie oznacza jednak tego, że zakup używanego ciągnika jest opcją idealną. W przypadku używanego ciągnika trzeba liczyć się z wysokimi kosztami serwisowania i zakupem części zamiennych. W każdym razie ryzyko poniesienia wysokich kosztów jest naprawdę spore.

Jak uniknąć błędów?

Używany ciągnik nie jest czymś jednoznacznie złym, jak i jednoznacznie dobrym. Dlatego też jest kilka kwestii, o których bezwzględnie powinno się pamiętać. Oto one:

  • dokładne określenie swoich potrzeb – kierowanie się ceną, jak i przeznaczeniem ciągnika,
  • szczegółowe prześledzenie oferty rynkowej,
  • niepodejmowanie decyzji w pośpiechu (np. już po pierwszej wizycie) – przetestowanie traktora wymaga czasu,
  • zwracanie uwagi na dziwne zachowania sprzedawców (przykładem problem z możliwością sprawdzenia maszyny),
  • dokładne sprawdzenie sprzętu – trzeba wiedzieć, co się wybrało.

Warto również mieć świadomość tego, że wśród rolników powszechną praktyką jest zabieranie mechanika. Dzięki temu można potem mówić o profesjonalnym przetestowaniu maszyny. Oczywiście jest to dodatkowy koszt, ale dobry mechanik to osoba niezwykle cenna.

Problem ze stanem prawnym

Na tym nie koniec – niezwykle istotne jest zainteresowanie się stanem prawnym. Mowa o czymś, co pewnie często jest pomijane, ale nie oznacza to tego, że sprawa nie jest ważna. Jest ważna i to bardzo. Należy sprawdzić, czy właściciel pojazdu dysponuje kompletem dokumentów. Chodzi o dokumenty, które pozwalają na późniejszą rejestrację w wydziale komunikacji. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mowa o:

  • opłatach,
  • zaświadczeniach,
  • danych do przeglądu technicznego i homologacji,
  • dowodzie rejestracyjnym pojazdu wraz z tablicą,
  • numerach nadwozia i silnika (muszą zgadzać się z tymi w dowodzie rejestracyjnym).

Naturalnie nie można też zapomnieć o dokładnym wypełnieniu umowy.

Używany ciągnik to szansa

Nie wszystkie używane ciągniki są warte zainteresowania, ale nie ulega wątpliwości, że możemy rozmawiać o szansie. Szansie na to, aby znaleźć dobry sprzęt w korzystnej cenie. Trzeba także pamiętać o wszelkich kwestiach prawnych. Dobry ciągnik używany powinien spełniać wszelkie wymagania prawne i techniczne.Pokaż więcej

Starsze artykuły

CZYTAJ TERAZ

Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker