Na polach polskich rolników pracuje coraz więcej ciągników zachodnich marek. Czy lepiej się sprawdzają niż rodzimy sprzęt? To kwestia dyskusji i indywidualnych wyborów oraz preferencji. Na pewno natomiast, jak każda maszyna rolnicza, potrzebują przeglądów, okresowej obsługi i odpowiedniej konserwacji. Nie są też wieczne. Psują się i wtedy trzeba gdzieś kupić części zamienne.
Spis treści:
Olej przede wszystkim
Aby uniknąć awarii silników ciągników, również tych zachodnich, ważna jest przede wszystkim systematyczna wymiana w nich oleju silnikowego oraz staranne dobieranie filtrów i ich czyszczenie. Czas po którym, trzeba wymieniać filtry i oleje określa producent ciągnika. Informacje o tym znajdują się zwykle w instrukcjach obsługi. Dla przykładu w Ursusach pierwszą wymianę oleju silnikowego i jego filtra trzeba przeprowadzić po 50 mtg. W przypadku zachodnich producentów jest znacznie więcej, ponieważ 100 a nawet 150 mtg. W zachodnich ciągnikach dłuższe są również okresy pomiędzy kolejnymi wymianami oleju i filtrów. Wynoszą one zazwyczaj około 500 mtg. W Ursusach i Zetorach wynosi on od 200 do 350 mtg.
Po wymianie poziom oleju silnikowego w każdym ciągniku, bez względu na producenta, powinien być utrzymywany pomiędzy znakami minimum i maximum. Trzeba też ten stan, co jakiś czas kontrolować, ponieważ zarówno zbyt niski jego poziom, jak i wymiana po terminach powoduje, że traci on swoje właściwości smarne. Może to też przyczynić się do wytrącania się w silniku sadzy i smoły. To może zablokować motor lub zapchać kanały olejowe.
Ochrona przed wilgocią
Wpływ na prawidłową pracę silnika ma również elektryka i elektronika, w które szczególnie bogato wyposażone są ciągniki zachodnie. Ważne jest również miejsce garażowania maszyny rolniczej. Najlepiej, aby znajdowało się ono w suchych i przewiewnych pomieszczeniach, gdzie nie naraża się ciągnika na działanie zmiennej pogody. Maszyn rolniczych nie można też przykrywać plandekami. Pod nimi zbiera się wilgoć i prowadzi ona właśnie do poważnych uszkodzeń elektryki i elektroniki. Z tych samych powodów dobrym pomysłem nie jest także pozostawianie ciągnika na długi czas pod tak zwaną chmurką.
Na szczęście dziś nie ma najmniejszego problemu z zaopatrzeniem się w akcesoria do przeglądów i konserwacji oraz części do ciągników zachodnich. Gdy są one potrzebne, warto zainteresować się rynkiem zakupów w sieci. Internetowy sklep rolniczy to nie jest dziś rzadkość i na pewno można bez kłopotów kupić tam części do ciągników Fendt, Ferguson, John Deere, New Holland i wielu, wielu innych.
Tanie zamienniki
Każdy dobry, internetowy sklepy rolniczy jest bogato zaopatrzony i zawsze tańszy od stacjonarnego. Poza tym w każdym z nich znajduje się szeroki wybór tak zwanych zamienników. To części do ciągników, które nie są wykonywane bezpośrednio przez fabrykę, gdzie został wyprodukowany ciągnik. Pochodzą one z innych wyspecjalizowanych zakładów. Zdarza się często tak, że producent sprzętu poleca nawet stosowanie takich podzespołów. Ponieważ ich jakość i trwałości nie odbiegają od oryginalnych. A co ważne są znacznie tańsze od tych wytwarzanych przez producentów ciągników. Szczególnie tych zachodnich.