Porady

Ciągnik z pługiem – zgrany zespół

Ciągnik z pługiem to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdym gospodarstwie. Jednak wybór odpowiedniego pługa nie jest sprawą prostą. Kluczowym elementem, jaki trzeba wziąć pod uwagę jest moc ciągnika. Bardzo ważna jest również jakość gleby. Czym jeszcze kierować się wybierając pług do ciągnika, a przede wszystkim pług do ciągnika zachodniego?

Pług – czym się kierować przy jego wyborze?

Pług jest jednym z podstawowych narzędzi służących do uprawy gleby. Na rynku dostępne są różne modele pługów. Różnią się przede wszystkim możliwościami jakie dają przy uprawie gleby. Wybierając pług kierować trzeba się przede wszystkim tym, aby praca dzięki niemu była efektywna i ekonomiczna. Dlatego, jak wspomniano, kluczową rolę przy doborze pługu jest moc oraz uciąg ciągnika. Silnik ciągnika podczas pracy z pługiem obciążony powinien być na poziomie 80-90%. Zapewni to mniejsze zużycie paliwa. Ciągnik powinien także posiadać odpowiednią ilość przełożeń. Dzięki temu ciągnik osiągać będzie optymalną prędkość podczas pracy. Moc ciągnika to jednak nie wszystko. Dobierając pług uwagę zwrócić należy również na jego cechy. Muszą one być dopasowane do ciągnika. Przykładem może być udźwig podnośnika w ciągniku. Pług musi być do niego dostosowany. Nie można zapomnieć także o samym sterowaniu pługiem. Najczęściej pługi wyposażone są w sterownik dwustronnego działania. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru pługu z dodatkowym silnikiem w układzie hydraulicznym, który ułatwia sterowanie.

Pług a gospodarstwo

Wybierając pług nie można zapomnieć także o rodzaju gleby jaki występuje w gospodarstwie. W przypadku gleb jednorodnych dobrym rozwiązaniem będzie wybór pługa tańszego o stałej szerokości orki. Inaczej jest w przypadku, kiedy w gospodarstwie występują gleby o zróżnicowanej strukturze. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pług umożliwiający zmianę szerokości roboczej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku gleb lekkich. Zmiana szerokości roboczej zwiększy w takim przypadku wydajność pracy.

Cena pługa

Oczywiście znaczenie przy wyborze pługa ma również jego cena. Najtańsze na rynku są pługi zagonowe. Także części do pługów tego typu nie są drogie. Wiedzieć jednak trzeba, że tego rodzaju pługi mają jedna wadę. Mowa tu o szybkim zużywaniu się jego podzespołów. Oczywiście można je zakupić i wymienić. Nie ma też trudność w ich dostępie. Oferuje je niejednej internetowy sklep rolniczy. Nieco droższe rozwiązanie to wybór pługa obracanego. W porównaniu z pługiem zagonowym, ten zapewnia większą oszczędność paliwa oraz większy plon. Nie nie ma oczywiście konieczności zakupu nowego pługa. Aby zaoszczędzić można kupić używany. Na rynku dostępnych jest wiele modeli używanych pługów w bardzo dobrym stanie. Dotyczy to także części do ciągników zachodnich (https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Czesci-do-ciagnikow-zachodnich) i pługów. Nie można zapomnieć także o dodatkowym wyposażeniu pługa. Podstawowym elementem wyposażenia pługa powinno być odpowiednie zabezpieczenie przed kamieniami. Mogą być to specjalne śruby zabezpieczające. Lepszym rozwiązaniem może być jednak system sprężyn śrubowych lub system z zabezpieczeniem hydraulicznym.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker