Części

Sprawny tłumik w ciągniku zachodnim – dlaczego jest tak ważny?

Układ wydechowy ciągnika to skomplikowana konstrukcja, której prawidłowe działanie znacząco wpływa na pracę maszyny oraz komfort osób znajdujących się w pobliżu. Powinien on zostać wyposażony w dobry tłumik, który zredukuje hałas wydobywający się z rur w trakcie spalania i prawidłowo przetworzy spaliny. Dlaczego jeszcze warto zadbać o jego regularną kontrolę, konserwację, a w razie konieczności także wymianę tej ważnej części do ciągników?

Tłumik – niezbędna część w ciągniku

Podstawowym zadaniem tłumika jest odprowadzanie spalin z silnika, redukcja gazów oraz drgań. Niesprawny lub źle dobrany może nieskutecznie moderować hałas, co z kolei przyczynia się do tworzenia niesprzyjających, a nawet szkodliwych warunków pracy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tłumik przyczynia się także do obniżenia ryzyka wystąpienia pożaru, a także wspiera pracę silnika. 

Nieodpowiedni tłumik może doprowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, zmniejszenia mocy pojazdu, a w najgorszym przypadku nawet przegrzania napędu. Dobre jakościowo części zamienne do ciągników (https://www.zenox.pl/productlist/Pojazdy-rolnicze/Części-do-ciągników-zachodnich) można bez problemu dostać w dobrze wyposażonym sklepie rolniczym, dlatego warto regularnie je wymieniać. Oprócz samego tłumika stale należy kontrolować jego uszczelki, zapewniające bezpieczeństwo użytkowników. Ich usterka może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, takich jak przedostawanie się do kabiny trującego tlenku węgla, co może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet zatrucie.

Podczas montażu tłumika należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie wszelkich połączeń. Źle przeprowadzona instalacja może przyczynić się do przenoszenia części drgań na przykład na kabinę i tym samym powodować dyskomfort w trakcie jazdy.

Gdzie dostać jakościowe części do ciągników zachodnich?

Dbając o odpowiednią jakość tłumika, dbamy także o wysoki standard pracy obsługujących go osób. Wiele osób zastanawia się, gdzie kupować zamienne części do ciągnika, by pasowały do maszyn produkowanych na Zachodzie? Odpowiedź wcale nie jest skomplikowana – bogatą ofertę proponuje na przykład internetowy sklep rolniczy, w którym odkryjemy dziesiątki dobrych gatunkowo zamienników.

Przy wyborze najlepszego tłumika należy kierować się przede wszystkim dopasowaniem konkretnego modelu do maszyny rolniczej, jaką posiadamy. Na kartach sklepu online powinna znajdować się pełna specyfikacja, która ułatwi podjęcie decyzji.  W razie wątpliwości można też skontaktować się z doświadczonym doradcą. Jeśli chodzi o tłumik oraz wiele innych części zamiennych do ciągników, zazwyczaj nie ma konieczności stosowania wyłącznie oryginalnych produktów. Zdecydowanie lepiej kupić dobry jakościowo zamiennik niż podniszczony, choć na pozór sprawny oryginał.

Zakupy przez internet oznaczają sporą oszczędność czasu oraz możliwość przeglądania dziesiątek ofert bez konieczności wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać o tym, by dostarczone części dokładnie sprawdzić, zanim zamontujemy je w ciągniku. Zawsze stawiajmy na pierwszym miejscu zdrowie oraz komfort użytkowników danej maszyny rolniczej i regularnie sprawdzajmy jej stan techniczny.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker