Części

Przewodnik po rodzajach szybkozłączy hydraulicznych

znajdź idealne dla swojej maszyny

Szybkozłaczki hydrauliczne są takimi elementami, które stosuje się w wielu instalacjach. Zasada jest jedna – muszą one być wykorzystane w tych miejscach, gdzie przepływa jakaś ciecz. To także element, który stosowany jest w maszynach opierających się na hydraulice siłowej. Do dyspozycji jest niejedno złącze hydrauliczne. Należy poznać poszczególne rodzaje, ponieważ będzie to miało istotny wpływ na pracę i funkcjonalność całej instalacji.

Rodzaje szybkozłączy hydraulicznych

Współczesny rynek oferuje wiele elementów, które można podzielić ze względu na ich średnicę, a także moc znamionową. Szybkozłącza można podzielić także ze względu na wykonanie. Wśród najchętniej wykorzystywanych elementów są te, które wykonane są z aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej, a także z samej stali. Wybierając te elementy, należy zwrócić uwagę na to, w jakim środowisku szybkozłącze hydrauliczne będą wykorzystywane. Szczególnie, jeżeli ma się do czynienia z cieczami żrącymi. Szybkozłącza dzieli się na kilka podgrup.

Złącza dedykowane do hydrauliki siłowej

Szybkozłącza można podzielić na:

  • nakrętki złączne – stosuje się je w przypadku zestawu złączek skrętnych. Należy nakrętkę mocno docisnąć, dzięki czemu poszczególne elementy tworzą stabilne, szczelne i trwałe połączenie.
  • korek hydrauliczny – stosuje się na samym końcu do zaślepiania rur lub węży. Najczęściej wykorzystuje się do tego, aby poszczególne kable wyłączyć z chwilowej lub częściowej eksploatacji, jeżeli ich wymontowanie nie jest możliwe z różnych powodów.
  • kolano hydrauliczne – w swoim kształcie przypomina kolano. Aczkolwiek, mogą być one zakrzywione pod różnym kątem. Dzięki nim można zmienić kierunek, w którmy będzie biegła cała instalacja. Niektóre z nich mają zastosowany gwint wewnętrzny.
  • czwórnik hydrauliczny – jego konstrukcja sprawia, że cała instalacja może rozchodzić się w różnych kierunkach. Do końcówek czwórnika można np. podłączyć węże hydrauliczne, które muszą jednak mieć taki sam gwint ułatwiający wykonanie stabilnego mocowania.

Różne szybkozłącza do wykorzystania

Oprócz wyżej wymienionych w sklepach można także otrzymać następujące elementy:

  • pierścień zacinający – to on jest stosowany w przypadku skręcanych złączy pneumatycznych.
  • śruba przelewowa – można ją często spotkać w instalacjach paliwowych. Przez wielu nazywana jest również śrubą oczkową.
  • przeciwnakrętka – najczęściej stosuje się ją jako ten element, który ma za zadanie dociskać uszczelkę.
  • trójnik hydrauliczny – jego zadaniem jest połączenie przewodów z wielu układów.
  • tuleja różnicowa – to dzięki niej możliwe jest redukowanie gwintu.
  • zakucie węża hydraulicznego – stosuje się je na samych końcach, dzięki czemu możliwe jest połączenie pozostałych przewodów z instalacji hydraulicznej.
  • złączka grodziowa – może zostać wykorzystana do przykręcenia do dowolnego elementu.
  • złączka prosta – można ją wykorzystać, jeżeli poszczególne rury nie mają zmieniać kierunku w instalacji.
  • złączka redukcyjna – to ona jest w stanie zmienić rozmiar średnicy rury na mniejszy/większy.

Szybkozłącza hydrauliczne stanowią kluczowy element wielu instalacji, zwłaszcza w maszynach wykorzystujących hydraulikę siłową. Istnieje szeroki wybór rodzajów złączy, różniących się materiałem wykonania, zastosowaniem i funkcjonalnością. Warto wybierać złącza odpowiednio do środowiska, w którym będą używane, przykładowo uwzględniając kwestie związane z odpornością na ciecze żrące. Każdy rodzaj złącza pełni określoną rolę w instalacji, umożliwiając m.in. zmianę kierunku przepływu cieczy czy redukcję średnicy rur. Zrozumienie różnych rodzajów złączy hydraulicznych jest kluczowe dla zapewnienia stabilności, szczelności i trwałości całej instalacji.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker