CzęściPorady

Który zaczep do ciągnika jest najbardziej bezpieczny?

Łączenie maszyn z ciągnikiem i agregatowanie przyczep to ważna kwestia, która wpływa nie tylko na wydajność pracy, ale i poziom bezpieczeństwa. Dynamiczny rozwój technologii w ostatnich latach przyniósł wiele ciekawych rozwiązań w zakresie obsługi sprzętu rolniczego. Duże znaczenie w tej kwestii ma zaczep do ciągnika, stosowany w maszynach o różnym przeznaczeniu czy o odmiennych konstrukcjach. 

Rodzaje zaczepów do ciągnika 

Każde połączenie traktora z maszyną powinno być wykonywane z uwzględnieniem takich parametrów jak m.in. dopuszczalne obciążenie czy typ konfiguracji sprzętu. Nie mniejsze znaczenie mają aktualne potrzeby rolnika. Do najbardziej rozpowszechnionych modeli zaczepów do ciągnika zaliczamy:

  • uchwyt transportowy – stosowany w klasycznych przyczepach o dwóch osiach, z których przednia ma właściwości skrętne. Jest to najczęściej sworzeń z otworem, mieszczącym się w oprawie z widlastego uchwytu. W zaczepach ręcznych uchwyt jest blokowany poprzez zawleczkę, natomiast w rozwiązaniach automatycznych mechanizm jest zamykany zapadką,
  • zaczep kulowy do ciągnika — w tych konstrukcjach rolę sworznia zastępuje kula o średnicy 80 mm. Stąd pochodzi nazwa handlowa zaczepu, czyli zaczep kulowy K80. W mechanizmie kulowym wykorzystuje się ucho o budowie łyżkowej, przypominającej czaszę. Jest ono blokowane za pomocą specjalnego trzymaka. Dużą zaletą tego rozwiązania jest automatyczna eliminacja luzu, który powstaje na połączeniu dyszla z uchwytem,
  • uchwyt piton fix – podobnie do zaczepu transportowego wykorzystuje sworzeń. Jednak w tym wypadku jest on na stałe przymocowany do płyty na powierzchni ciągnika. Dyszel jest zakładany i blokowany trzpieniem oraz dodatkowo zabezpieczony za pomocą zawleczki.

Często używanym zaczepem do ciągnika jest także mechanizm typu hitch. Wykorzystuje hak mocowany do układu hydraulicznego w ciągniku. Jest droższy od innych rozwiązań, ale zapewnia większą funkcjonalność i poziom bezpieczeństwa.

W jaki sposób należy sprzęgać maszyny z ciągnikiem? 

Sposób sprzęgania maszyn rolniczych z traktorem może wpływać na poziom bezpieczeństwa rolnika oraz innych użytkowników drogi. W celu zmniejszenia ryzyka odczepienia się przyczepy od ciągnika warto przestrzegać kluczowych zasad:

  • Pamiętaj, że nie wolno przekraczać maksymalnego obciążenia zaczepu. Ta rada jest uniwersalna – jest tak samo ważna, niezależnie czy stosujesz uchwyt transportowy, czy zaczep kulowy do ciągnika. Informacje o dopuszczalnym obciążeniu można znaleźć na tabliczce znamionowej,
  • Podczas czynności sprzęgania warto zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do uszkodzenia ciała i poważnych obrażeń. Rozprzęganie i odblokowywanie mechanizmu spustowego należy wykonywać ostrożnie i zgodnie z instrukcją obsługi.
  • Przed przystąpieniem do sprzęgania lub rozprzęgania warto zadbać o prawidłową pozycję dyszla przyczepy i zaczepu maszyny względem traktora. Kluczowe jest unikanie negatywnego rozkładu sił — dyszel powinien być położony równolegle do podłoża.
Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker