Producenci

Współpraca firm Ursus i Massey Ferguson

Ursus, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących od dziesięcioleci maszyny rolnicze ma w swojej historii epizod współpracy z wielkim, zachodnim potentatem produkującym ciągniki rolnicze. Oczywiście nawet bez tego faktu Ursus i tak wypracował sobie poczesne miejsce w sercach i świadomości polskiego rolnika, dostarczając przez lata setki różnych modeli i odsłon bardzo udanych ciągników rolniczych o przeróżnym zastosowaniu. Firma słynęła z prostych, bezawaryjnych konstrukcji, które charakteryzowały się olbrzymią wytrzymałością i doskonale sprawdzały się w realiach polskiej wsi. Można śmiało powiedzieć że nie inaczej jest po dzień dzisiejszy. Produkty Ursusa były i są nadal chętnie kupowane w wielu różnych (często nawet egzotycznych) zakątkach świata.

Firma od lat 60-tych zasłynęła produkcją niezawodnych ciągników rolniczych ciężkich, jak i tych średniego formatu, które z racji swojej wielozadaniowości w pełni wpasowywały się w potrzeby gospodarstw rolnych niezależnie od ich areału i potencjału finansowego ich właścicieli. Dlatego właśnie produkty Ursusa przewinęły się przez dosłownie każde polskie gospodarstwo rolne. Ciągniki z powodzeniem wykorzystywane były i są także poza rolnictwem – spełniają funkcję pojazdów transportowych lub specjalistycznych w pracach porządkowych, w sadownictwie, w hodowli zwierząt, czy przy robotach drogowych lub budowlanych.

Podjęcie współpracy z zagranicznym producentem

Jednak fakt zauważenia potencjału firmy przez zagranicznego giganta, jakim bez wątpienia był i jest Massey Ferguson było niewątpliwie swego rodzaju wisienką na torcie w dorobku Ursusa. W wyniku kooperacji dwóch wyżej wymienionych firm powstał ciągnik MF 255. Jego historia sięga lat 70-tych, kiedy rodzima firma zakupiła licencję na produkcję ciągników zagranicznego producenta (był to rok 1974). Jednak pierwsze modele Ursus MF 255 zeszły z taśmy produkcyjnej dopiero dekadę później, bo w roku 1984. MF 255 produkowany był na licencji Massey Ferguson przez cztery lata – do roku 1988. Nie oznacza to jednak, że po tym okresie produkt zniknął z fabryk i pól uprawnych. Po 1988 roku Ursus kontynuował produkcję udanego ciągnika pod zmienioną nazwą – jako MF 3512.

Parę słów o ciągniku rolniczym Ursus MF 255

Wspomniany MF255 to ciągnik o udźwigu podnośnika hydraulicznego na poziomie 1318 kg. Pojazd wyposażono w 8/2 biegów oraz w silnik wysokoprężny, czterosuwowy, rzędowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa (Perkins AD3.152 UR) o pojemności skokowej 2503 cm³ i mocy 35,8 kW (48 KM). W latach 1984-1988 wyprodukowano 34090 sztuk ciągnika MF 255. Następnie od roku 1988 do roku 2009 fabryka wypuściła na rynek 47037 sztuk ciągnika Ursus 3512.

Należy nadmienić, że Ursus 3512 doczekał się także wersji Agro Bis (wyposażonej w kabinę o podwyższonym standardzie) oraz wersji 3514, która charakteryzowała się napędem na cztery koła (a w wersji z luksusową kabiną była towarem przeznaczonym na eksport) – produkcję ww. wersji zawieszono jednak po krótkim czasie.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker