W gospodarstwie rolnym wykorzystuje się wiele urządzeń i maszyn rolniczych. Jedną z najważniejszych jest oczywiście ciągnik. Intensywne użytkowanie sprawia, że nieustannie poddawany jest negatywnemu działaniu czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wilgoć, słońce, uderzenia kamieni i wiele innych. Dlatego powłoka ochronna maszyny bardzo szybko ulega uszkodzeniu. Urządzenie można odnowić samodzielnie. Wystarczą dobre farby rolnicze i trochę cierpliwości. Dowiedz się, jak przeprowadzić prezentowaną czynność, aby przyniosła jak najlepsze efekty.
Jak przygotować traktor do odnowienia?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię ciągnika do malowania. Na początku należy umyć maszynę i oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Następnie usuwa się starą farbę. Do realizacji tego zadania sprawdzi się szlifierka, wiertarka, a także ręczna szczotka do metalu. Obszar, który ma być poddany malowaniu, musi być również dobrze oczyszczony z rdzy. Warto przy tym pamiętać, aby do tego celu nie używać i unikać agresywnych środków chemicznych. Na końcu przeprowadza się szlifowanie powierzchni. Dzięki temu uda się usunąć ewentualne nierówności.
Wybór farby do ciągników zachodnich
Bardzo ważnym elementem prac jest wybór odpowiedniej farby. Zastosowanie właściwego środka zabezpieczy maszynę na dłużej. Oczywiście zależy to także od sposobu eksploatacji ciągnika. Przy zakupie środka trzeba wziąć pod uwagę specyfikę malowanej powierzchni. Niektóre części do ciągników silnie się nagrzewają, inne natomiast mogą być narażone na większy kontakt z wilgocią. Dlatego farba powinna mieć odpowiednie właściwości w zależności od tego do malowania jakiego obszaru się ją przeznacza.
Jaka metoda malowania jest najlepsza?
Przystępując się do malowania ciągnika, można wybierać pomiędzy malowaniem przy pomocy pędzla lub metodą natryskową. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo pracochłonne i trudno jest uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Natomiast druga opcja jest wygodna i pozwala oszczędzić czas. Co więcej, wykorzystanie pistoletu natryskowego jest bardzo ekonomiczne. Dzięki temu zużyjemy dużo mniej farby. Ponadto otrzymana w ten sposób powłoka jest trwała i przetrwa kilka sezonów.
Malowanie ciągnika należy wykonać podczas słonecznej pogody. Dzięki temu farba szybciej wyschnie. Nie będzie także narażona na aktywność skrajnych warunków atmosferycznych. Trzeba pamiętać o tym, że może to także przesądzić o trwałości farby.
Ciągnik jest najważniejszą maszyną rolniczą w każdym gospodarstwie. Dlatego trzeba regularnie przeglądać i kupować nie tylko części do ciągników zachodnich, ale także sprawdzać powłokę malarską. Gdy zauważy się pojedyncze uszkodzenia, czy też odpryski warto działać szybko i nie czekać, aż powstaną większe problemy. W takiej sytuacji warto wykonać zaprawkę lakierniczą. Jest to opcja, dzięki której uda nam się przedłużyć nieco trwałość malowania. Z dobrą farbą uda się odnowić ciągnik samodzielnie i co najmniej na kilka lat intensywnego wykorzystania.