Porady

Brona rotacyjna – dołącz ją do swojego ciągnika

Brona rotacyjna jest bardzo przydatnym sprzętem w dzisiejszym rolnictwie i z pewnością warto ją dołączyć do swojego ciągnika. Ułatwia pracę w polu, to właśnie dzięki niej, można uzyskać bogate plony. Co to właściwie za narzędzie i czym się charakteryzuje?

Czym jest brona rotacyjna?

Brona rotacyjna jest to narzędzie, którego zadaniem jest skuteczne rozbicie wszelkich brył w ziemi na mniejsze. Podłoże staje się wówczas luźniejsze, a powietrze bez problemu dociera, także do jego głębszych warstw, rośliny w ten sposób szybciej wegetują. Brona rotacyjna usuwa również niewielkie chwasty, spulchnia nawet suchą czy zbitą ziemią. Praca z wykorzystaniem tejże brony pozwala również na wyrównanie gruntu, podłoże staje się idealną bazą dla wzrostu kwiatów oraz warzyw. Brona rotacyjna używana jest do każdego rodzaju upraw (rzepak, soja, kukurydza, zboża). Jej dużą zaletą jest to, iż porusza oraz spulchnia 100 procent powierzchni gleby, a co ważnie nie uszkadza przy tym, w żadnym stopniu rzędów uprawianych roślin. Jest bezpieczna dla plonów i umożliwi im szybszy wzrost.

Charakterystyka bron rotacyjnych

Maszyna ta jest bardzo wydajna, jeśli chodzi o obszar jej pracy, a to wszystko dzięki temu, iż porusza się z prędkością roboczą od 10 do 20 km na godzinę. Rolnik może więc w krótkim czasie spulchnić całą swoją ziemię pod uprawę. Narzędzie to można zastosować, dopiero kiedy rośliny osiągną ok. 10 cm wysokości, co ważne zapobiegnie ono łączeniu się roślin uprawnych ze ściółką w trakcie opóźnionych żniw. Brony rotacyjne dostępne na rynku posiadają szerokość roboczą od ok. 3 do 12 m. Obracające się gwiazdy zostały wyprodukowane ze specjalnego lanego metalu na podwójnym rzędzie łożysk kulkowych, a średnica każdej z nich wynosi ok. 550 milimetrów. Na uchwytach znajdują się dwie gwiazdy połączone w podwójny zestaw roboczy, a uchwyty na gwiazdy są dołączone do ramy i spełniają funkcję elementów rozdrabniających. Wszystkie brony rotacyjne o szerokości większej aniżeli 3 metry są składane hydraulicznie. Brony rotacyjne przy uchwytach posiadają dwie sprężyny, wywierające nacisk ok. 50 kg na każdą gwiazdę. Możliwa jest regulacja głębokości roboczej tego urządzenia, przy użyciu podpórki śrubowej nad kołem. Przestrzeń między uchwytami tej maszyny wynosi ok. 12 centymetrów a między gwiazdami 2 centymetry. Bardzo istotną kwestią dla każdego rolnika jest z pewnością obsługa samego urządzenia. Brony talerzowe są niezwykle łatwe w użytkowaniu, a także w ich ustawieniu. Istnieje możliwość wyjęcia uchwytów, w przypadku swobodnych rzędów roślin.

traktor
Części do brony rotacyjnej

Jak każdy sprzęt i brona rotacyjna, będzie wymagała po pewnym okresie użytkowania wymiany części. Jeśli chcemy zakupić wysokiej jakości części, jednak w atrakcyjnej cenie, warto zdecydować się na części zamienne, pod żadnym względem nie gorsze, od tych oryginalnych. Takie części oferuje niejeden internetowy sklep rolniczy. Znajdziemy tam także inne części do ciągników zachodnich jak na przykład: części do Fendt, części do Massey Ferguson, części do Hürlimann części do John Deere, części do New Holland, części do Steyr, części do Claas i wiele innych części do ciągników. Z pewnością w internetowym sklepie rolniczym dostaniemy solidne i wytrzymałe części do bron rotacyjnych, które posłużą nam przez wiele lat.

Warto posiadać brony rotacyjne, które dzięki doprowadzeniu pod powierzchnię gleby, właściwej mieszanki powietrza i wilgoci, wpływają na polepszenie ukorzenia i wzrostu roślin.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker