Porady

Używany ciągnik zachodni – wady i zalety

Kupowanie używanych ciągników rolniczych stało się ostatnimi czasy bardzo popularne w Polsce. Wpływ na to ma przede wszystkim cena. Używane ciągniki są dużo tańsze od nowych, a jeśli dobrze trafimy, maszyna będzie nam służyć jeszcze przez bardzo długi czas. Zdarzają się jednak egzemplarze, których działanie po dokonaniu zakupu pozostawia wiele do życzenia. Części do ciągników zachodnich nie należą do najtańszych, a koszt samej naprawy także jest bardzo duży.

Jakie ryzyko wiąże się z zakupem używanego ciągnika zachodniego?

Kupowane maszyny rolnicze mają często za sobą bardzo długi okres użytkowania. Ma to wpływ na poprawne działanie silnika. Ciągniki te nie są bowiem wystawiane na sprzedaż bez powodu – może to wynikać z tego, że maszyna po prostu nie nadaje się do użytku albo koszt napraw znacząco przewyższa ich wartość. Mimo, że szeroki wybór części do ciągników oferuje każdy stacjonarny, czy internetowy sklep rolniczy – w ostatecznym rozrachunku naprawa jest nieopłacalna. Szukajmy zatem maszyny, która została wystawiona na sprzedaż, ponieważ jej poprzedni właściciel zdecydował się na kupno nowego ciągnika, który posiada lepsze parametry techniczne.

Kolejnym problemem okazuje się brak przystosowania do paliw dostępnych w Polsce. Większość zachodnich ciągników jest dedykowana specjalnie na tamten rynek – silniki niektórych z nich mogą źle zareagować na kontakt z paliwem kupowanym w Polsce, a wtedy rodzi się potrzeba sprowadzania go z zagranicy, co generuje kolejne koszty. Używane ciągniki bywają też czasem niekompletne (np. brakuje im obciążników – chociaż były one zamontowane oryginalnie), przez co musimy kupić nowe części zamienne do ciągników.

Kolejnym problemem jest to, że wiele z zagranicznych maszyn jest stosunkowo nowa i podobnie jak w przypadku samochodów, nie posłużą nam one tak długo bez generalnego remontu.

Co zyskamy, kupując używany, zachodni ciągnik?

Główną zaletą jest oczywiście cena. Kupno używanego ciągnika jest nieporównywalnie tańsze – przy czym sama jakość tych maszyn, w porównaniu z ich polskimi odpowiednikami, jest uderzająco lepsza. Dzięki oszczędności, w przypadku, gdy zakupiony przez nas ciągnik wymaga pewnych napraw, jesteśmy w stanie w nie zainwestować, ponieważ w ostatecznym rozrachunku jest to opłacalne. Ciągniki dostępne na rynku zachodnim ogólnie cechuje dużo lepsza jakość, ponieważ są one produkowane z myślą właśnie o tych regionach. Różnica wynika z tego, że w bogatszych niż Polska krajach Europy, rolnicy są w stanie przeznaczyć na zakup maszyny rolniczej większy budżet. Dla producentów jest więc bardzo opłacalna produkcja lepszych jakościowo maszyn, w stosunku do tych z rynku polskiego.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie używanego ciągnika z zachodu?

Przed zakupem przede wszystkim warto zabrać ciągnik do mechanika, który wykona przegląd i wskaże nam jego ewentualne wady. Oprócz tego zwróćmy uwagę na wiek maszyny oraz to jakim wyposażeniem dysponuje. Ważne jest także to, aby właściciel pojazdu posiadał komplet dokumentów, które pozwolą zarejestrować ciągnik w wydziale komunikacji. Sprawdźmy również czy numery seryjne nadwozia i silnika zgadzają się z tymi podanymi w dowodzie rejestracyjnym.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker