Instalacja hydrauliczna ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania każdego ciągnika rolniczego. Dlatego też warto dbać o to, by była zawsze odpowiednio przygotowana do działania. Awaria może pokrzyżować plany, ponieważ w sytuacji braku możliwości sterowania podnośnikiem TUZ, traktor nie będzie mógł wykonywać większości prac. W dalszej części naszego tekstu wyjaśniamy, jakie są najczęstsze problemy z układem hydraulicznym oraz ich główne objawy i jak przewidzieć nadchodzącą awarię. Dowiesz się także, w jaki sposób można zaradzić usterkom.
Spis treści:
Niskie ciśnienie na rozdzielaczu
Pierwszym problemem jest słabe działanie podnośnika TUZ. Jest to kłopot, który zgłasza bardzo wielu rolników. Przyczyny wynikają z przynajmniej kilku rzeczy. Przede wszystkim sama pompa może być już mocno wypracowana i konieczna będzie jej regeneracja albo wymiana na nową. Jednak nie ma powodu, by na samym początku zakładać czarne scenariusze. Olej hydrauliczny po wyjściu z pompy trafia bowiem na rozdzielacz, a zanim tam dotrze, przechodzi przez zawór dławiący. Ma on za zadanie obniżyć ciśnienie do takiego, które jest akceptowalne w całym układzie hydraulicznym. Nadmiar oleju, który zostaje przepompowany przez pompę, wraca do skrzyni biegów. Niestety zawory te potrafią z czasem się zapchać albo dochodzi do ich uszkodzenia, czego efektem będzie zbyt niskie ciśnienie na wyjściu. Jeżeli rozdzielacz nie otrzyma odpowiednio dużej ilości oleju, podanego pod właściwym ciśnieniem, ciągnik będzie miał spory problem z uniesieniem większej i cięższej maszyny. Słaba będzie również hydraulika zewnętrzna, stosowana np. do kiprowania przyczep.
Problemy z podnośnikiem TUZ
Trójpunktowy układ zawieszenia (TUZ) pozwala na szybkie podpinanie i odpinanie maszyn rolniczych. Jest on wyposażony w podnośnik zasilany przez układ hydrauliczny maszyny. Schemat działania jest bardzo prosty. Olej płynie przez pompę, rozdzielacz i trafia do tłoczyska podnośnika. Słabe podnoszenie nie musi być spowodowane uszkodzeniem pompy, ani też zaworu dławiącego. Czasami uszczelnienia tłoczyska są na tyle zużyte, że olej przecieka przez nie, co nie pozwala na zbudowanie ciśnienia w cylindrze. Przez to podnośnik będzie znacznie słabszy i cięższe maszyny nie będą mogły być używane z naszym traktorem. By temu zaradzić, należy dokonać wymiany uszczelnień tłoczyska. Innym problemem jest szybkie opadanie podnośnika albo też gwałtowne opuszczanie maszyny w momencie przesunięcia dźwigni rozdzielacza. Pierwszy kłopot związany jest z uszkodzonymi uszczelnieniami tłoczyska, drugi natomiast oznacza awarię drugiego zaworu dławiącego, który spowalnia wypływ oleju z siłownika.
Chcąc naprawić układ hydrauliczny, będziesz potrzebować pewnej ilości części zamiennych, narzędzi i nieco czasu. Wszystkie niezbędne komponenty zamówisz w internetowym sklepie rolniczym, gdzie dostępne są wysokiej jakości zamienniki w atrakcyjnych cenach. W przypadku problemów z doborem odpowiednich części czy podzespołów, zawsze warto skontaktować się z pracownikami sklepu online, którzy służą fachowym doradztwem.