Części

Ciągnik bez dobrego zaczepu jest znacznie mniej funkcjonalny

Ciągniki rolnicze to maszyny tak bardzo uniwersalne, że potrafią zastąpić właściwie każdy sprzęt w gospodarstwie. Dzięki ładowaczom czołowym stają się one ładowarkami, zamiatarkami i wieloma innymi sprzętami. Natomiast obecność zaczepu transportowego to szansa na pociągnięcie każdej przyczepy i innego sprzętu. Jednak zaczepy do ciągników rolniczych to na tyle istotny element, że nie ma sensu decydować się na zakup w niepewnym miejscu. Od tego zależy nie tylko niezawodność, ale również bezpieczeństwo.

Czym jest zaczep w ciągniku rolniczym?

Jak sama nazwa wskazuje, zaczep w ciągniku rolniczym jest podstawowym elementem sprzęgającym ciągnik z przyczepą lub inną maszyną korzystającą z niego. Pozwala to na bezpieczne transportowanie różnego rodzaju towarów. Jednakże, jak wszystkie inne części do ciągników zachodnich, także i zaczepy różnią się swoją konstrukcją i przeznaczeniem, Szczególnie we wspomnianych produktach zza zachodniej granicy dobór odpowiedniego zaczepu jest bardzo ważny ze względu na dużą moc ciągników i większe obciążenia, jakie to przewożone są z ich wykorzystaniem.

Jakie zaczepy możemy spotkać?

Bardzo popularnym rozwiązaniem kupowanym przez osoby wybierające części zamienne do ciągników jest zaczep automatyczny. Pozwala on na podjechanie do sztywnego dyszla maszyny i samoczynne zablokowanie go bez wychodzenia z kabiny ciągnika. Odpowiednie płyty montażowe pozwalają stosować uniwersalne zaczepy znanych marek w każdym modelu ciągnika dostępnym na rynku.

Kolejnym rozwiązaniem jest zaczep kulowy, który to stosowany jest często w przyczepach z układem osi typu tandem. Brak osi z przodu przyczepy powoduje większe obciążenie zaczepu, a to powoduje konieczność większej wytrzymałości tego elementu. Sklepy oferujące części do ciągników zajmują się fachowym doborem rodzaju zaczepu kulowego, jednakże ten typ można wybrać śmiało, kiedy nasza przyczepa to właśnie tandem o niższym punkcie zaczepienia aniżeli tradycyjne przyczepy.

Typowe zaczepy do przyczep natomiast powodują to, że bardzo łatwo jest podjechać i nakierować ucho na konkretne miejsce. Posiadają one osłonę w formie lejka, który nawet przy nieco uciekającym dyszlu naprowadzają ucho dokładnie w miejsce zaczepienia. Oszczędza to wiele czasu i trudu. Są to najpopularniejsze części do maszyn rolniczych w kategorii zaczepów i w transporcie płodów rolnych i towarów.

Gdzie kupować zaczepy?

Decydując się na zakup zaczepów, można w bardzo prosty i szybki sposób zweryfikować przede wszystkim producenta. Jest wielu mniej znanych dostawców produkujących zaczepy pod przeróżne maszyny rolnicze, którzy to skutecznie udoskonalają swoje produkty i wykorzystują coraz to lepsze materiały do ich produkcji. Ponadto obecność ram i płyt montażowych pozwala być im naprawdę uniwersalnymi. Kiedy mamy już określone preferencje i doskonale wiemy, czego oczekujemy, to dobrym sposobem na zakupy może okazać się internetowy sklep rolniczy oferujący nie tylko lepsze ceny części, ale również i naprawdę wysokiej jakości produkty. Dodatkowym atutem może być także pełna dostępność asortymentu w magazynach, co nie jest tak oczywiste kiedy mówimy o sklepach stacjonarnych, które mają mniejsze zasoby.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker