Porady

Zachodnie ciągniki rolnicze: Jakie oleje powinniśmy w nich stosować?

W ciągniku rolniczym, podobnie jak w samochodach osobowych, przynajmniej raz do roku należy wymieniać olej. Jeśli maszyna pracuje wyjątkowo ciężko i intensywnie, należy częstotliwość tych wymian dodatkowo zintensyfikować. Mowa nie tylko o oleju, który smaruje silnik, ale także o innych kluczowych płynach. Jak choćby ten w układach hydraulicznych, służący między innymi do operowania podnośnikiem oraz do działania systemu wspomagania kierownicy i sprzęgła. Sprawdzamy jakie rodzaje olejów najlepiej sprawdzają się w ciągnikach zachodnich marek.

Starajmy się nie oszczędzać

Nowe, współczesne konstrukcje stosują rozwiązania, które wymagają olejów wysokiej jakości. Dlatego też ostatnim, co powinniśmy robić, to kupować najtańsze produkty i liczyć, że maszyna będzie na nich pracować tak samo dobrze. Na początku być może nie zauważymy różnicy, jednak po przepracowaniu wielu tysięcy motogodzin silnik na pewno będzie bardziej zużyty, a przede wszystkim zanieczyszczony. Powinniśmy więc przede wszystkim stosować takie środki smarne, które posiadają odpowiednie dodatki detergentów. Znajdziemy je w sklepach, które oferują części do ciągników zachodnich oraz osprzęt. Dzięki obecności wyżej wymienionych substancji w oleju, w silniku nie będą gromadziły się zanieczyszczenia oraz nagary. Zostaną one szybko rozpuszczone, po czym spłyną swobodnie do miski olejowej. Następnie zostaną zatrzymane w filtrze, lub po prostu usunięte wraz ze starym olejem, przy jego wymianie. Warto więc, gdy wybieramy się do dobrego sklepu z częściami do ciągników, zakupić od razu dobrej jakości płyny eksploatacyjne.

Stosujmy się do zaleceń producenta

Każdy właściciel traktora powinien mieć pod ręką książkę obsługi, która – podobnie jak w autach osobowych – dołączona jest zawsze do kupowanej maszyny. Tam znajdziemy między innymi informacje o oleju, który jest wymagany do stosowania. Będzie podana jego lepkość zarówno na zimno jak i na ciepło, w formie oznaczeń liczbowych. Może to być na przykład 15W40, 10W40, 5W30 i tym podobne. Drugi istotny parametr to klasa jakości, wyrażona tuż po skrócie literowym SAE. Niezależnie czy kupujemy oleje stacjonarnie, czy też zamawiamy je wysyłkowo, wykorzystując internetowy sprzęt rolniczy, wszystkie te parametry będą wyraźnie wyszczególnione w opisie. Podobnie należy czynić wtedy, gdy mamy do czynienia np. z płynem stosowanym w układzie hydraulicznym. Nigdy nie powinniśmy stosować innych rodzajów środków, niż zalecane przez producenta, a także nie mieszać ich. Kupując nowy olej lub też dowolny inny środek koniecznie zadbajmy, by zostało nam go trochę na dolewki na resztę sezonu.

Stosując się do powyższych zaleceń, każdy ciągnik odwdzięczy się nam długim życiem. W przypadku maszyn zachodnich marek jest to jednak wyjątkowo istotne, ponieważ często mają one o wiele niższą tolerancję na oleje i płyny niskiej jakości. Dobrej jakości specyfiki dostaniemy najczęściej w sklepach rolniczych, oferujących części zamienne do ciągników i innych maszyn, stosowanych powszechnie w gospodarstwach. Jeśli kupujemy przez internet, starajmy się nie robić tego na powszechnie znanych portalach aukcyjnych, ponieważ nigdy nie mamy pewności tego, co naprawdę będzie w opakowaniu.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker