Producenci

Jakie są najbardziej znane maszyny marki Fortschritt?

Największy producent sprzętu rolniczego z NRD jest znany po dziś dzień. Chociaż firma produkowała głównie na potrzeby państwowych gospodarstw rolnych, to jednak jej maszyny popularne były również wśród indywidualnych rolników. Marka Fortschritt działała ponad 30 lat. Obecnie już nie istnieje, ale mocna budowa i przemyślane rozwiązania konstrukcyjne zapisały się w pamięci wielu pokoleń gospodarzy. Maszyny niemieckiego producenta są dalej używane. Bez większych trudności można je kupić na rynku wtórnym, a w ofercie rolniczych sklepów internetowych dostępne są do nich części zamienne.

Kombajny zbożowe marki Fortschritt

Era nowoczesnych kombajnów Fortschritt zaczęła się w 1968 roku, kiedy wyprodukowano pierwszy egzemplarz E 512. Maszyna była znacznie większa od swoich poprzedników i umożliwiała cięcie o szerokości od 4,26 m do 5,7 m. Wyposażono ją w następujące rozwiązania konstrukcyjne:

  • młocarkę o szerokości 128 cm,
  • 6,5 litrowy silnik o mocy 105 KM,
  • kabina o poziomie hałasu 85dB.

Zarówno kabina pokosu, układy sterowania, jak i wszystkie podstawowe funkcje kombajnu zostały wykonane w ręczny sposób. Prawdziwa rewolucja przyszła jednak w 1983, kiedy na światło dzienne wyszedł model E 516. Był to jeden z największych kombajnów do zbioru zboża na świecie. Szczególnie wielkie wrażenie robiła szerokość hedera — dochodziła do ponad 7,6 metra. Wyróżniały go również inne rozwiązanie konstrukcyjne:

  • 13-litrowy silnik V8 o mocy 228 KM,
  • hydrostatyczna skrzynia biegów,
  • hydrauliczna korekta omłotu i cewki,
  • możliwość używania autopilota.

Kombajny marki Fortschritt cieszyły się takim zainteresowaniem, że były sprzedawane na rynki zachodnie, m.in. do Danii oraz do Francji.

Dlaczego powstał ciągnik ZT 300?

W 1962 roku władze socjalistycznej NRD postanowiły zwiększyć wydajność produkcji rolnej. Potrzebowały do tego celu bardziej wydajnego sprzętu, ponieważ dotychczas używane ciągniki okazały się za słabe. Efektem pracy biura konstrukcyjnego Schönebeck był właśnie model ZT 300. Próby i testy prototypu zakończyły się sukcesem po trzech latach, w 1967 roku. Jak na tamte czasy był to bardzo nowoczesny i mocny traktor. Mógł konkurować z innymi maszynami — również z krajów zachodnich. Fortschritt ZT 300 charakteryzował się wieloma zaletami:

  • innowacyjnym, 4 cylindrowym silnikiem z bezpośrednim wtryskiem, o mocy 90 KM (w późniejszych modelach zwiększono tę wartość do 100 KM),
  • trzybiegową skrzynią z 9 biegami w przód i 6 tylnymi,
  • ogrzewaną kabiną z nawiewem i wentylacją.

Dodatkowo ZT 300 był wyposażony we wzmacniacz momentu obrotowego. Praca silnika w tej maszynie odznaczała się pełnym spalaniem oraz wysokim wykorzystaniem energii, powstałej w wyniku pracy cylindrów.

Maszyny do pokosu marki Fortschritt

Mocnym akcentem marki Fortschritt były również kosiarki pokosowe, m.in. modele E 302 i E 303. Wyróżniały się ciekawym rozwiązaniem w postaci prawego WOM-u o prędkości 1000 obr./min. Były bardzo popularne ze względu na doskonały heder do zbioru zielonek niskołodygowych. Maszyny wykorzystywały m.in.: nożycową listwę tnącą, motowidły oraz adapter do pokosowania rzepaku.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker