PoradyProducenci

Jak zadbać o ciągnik John Deere?

 

John Deere to jedna z najpopularniejszych marek traktorów na całym świecie. Ciągniki wywodzą się z USA, a produkowane i sprzedawane są już niemal na wszystkich kontynentach. Jeżeli posiadasz taki pojazd, nawet kilkunastoletni, z pewnością zdążyłeś docenić jego wydajność, komfort i szerokie możliwości zastosowania. Aby jednak zawsze cieszyć się jego niezawodnością i długą żywotnością, trzeba o niego odpowiednio zadbać. W dalszej części naszego artykułu podpowiadamy, jak powinien wyglądać wiosenny serwis ciągnika John Deere, które części należy regularnie wymieniać oraz na jakie usterki jest najbardziej narażony.

Serwis wiosenny

Zanim rozpoczną się pierwsze poważniejsze prace polowe, warto dokładnie przejrzeć stan techniczny ciągnika. To dobrym moment, by wymienić najczęściej psujące się części w John Deere, dzięki czemu w sezonie będzie mniej narażony na ewentualne awarie. To najlepszy sposób, aby ograniczyć ryzyko ewentualnych przestojów z powodu unieruchomienia traktora. Zacząć należy od rzeczy najprostszych i najbardziej oczywistych. Sprawdź stan wszystkich filtrów. Na początku zwróć szczególną uwagę na te, które zajmują się oczyszczaniem powietrza dla silnika. Zazwyczaj stosowane są wersje cyklonowe, podobnie jak w traktorach krajowej produkcji. Dzięki temu nie trzeba kupować wkładów i dbać o odpowiednie dopasowanie. Wystarczy tylko otworzyć obudowę, wytrzepać dokładnie filtry wstępne, a następnie usunąć stary olej i wlać nowy. Gdy jesteś już przy systemie zasilania silnika w mieszankę paliwowo-powietrzną, nie możesz zapomnieć też o filtrze oleju napędowego. Zazwyczaj montowane są dwa — jeden wstępny, a drugi dokładny. Zawsze należy wymieniać je parami. Okres wiosenny to najlepszy czas, aby wykonać takie czynności.

Co kupić na zapas?

Ciągniki John Deere uznawane są za bardzo wytrzymałe, jednak posiadają pewne mankamenty. Pierwszy z nich to układ kierowniczy, a dokładnie jego wspomaganie. Zdarza się, że węże układu hydraulicznego ulegają uszkodzeniu, co powoduje wyciekanie oleju. Warto więc mieć przynajmniej kilka takich w zapasie, co umożliwi szybką naprawę traktora. Jeżeli podczas serwisu wiosennego zauważysz, że niektóre z nich są już mocno zużyte, warto wymienić je na zapas. Inne części John Deere, którymi warto dysponować na wszelki wypadek, to cięgna i wodziki zmiany biegów, trybów jazdy, a także obsługi podnośnika hydraulicznego. Znane są przypadki, gdy elementy te ulegają zerwaniu, co może całkowicie sparaliżować traktor. O ile wymiana jest prosta, to jednak z ich zakupem nie zawsze jest tak prosto, ponieważ większość sklepów stacjonarnych posiada takie podzespoły jedynie na zamówienie. W czasie żniw raczej żaden rolnik nie może pozwolić sobie na długotrwałe oczekiwanie. Warto w takich sytuacjach skorzystać z oferty rolniczych sklepów internetowych, które gwarantują urozmaicony asortyment i zapewniają sprawną przesyłkę pod wskazany adres.

Jeżeli będziesz odpowiednio dbać o ciągnik John Deere, z pewnością odwdzięczy ci się długą i bezawaryjną eksploatacją. Pamiętajmy, aby kupować dobre jakościowo części zamienne, które można znaleźć w internetowych sklepach rolniczych. Dostępne tam zamienniki cechują się jakością zbliżoną do oryginałów, a istotną ich zaletą jest atrakcyjna cena.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker