PoradyProducenci

Dlaczego ciągniki marki Fortschritt są tak popularne wśród rolników?

Marka Fortschritt działa na rynku rolniczym już od ponad 60 lat. Jej początki związane są przede wszystkim ze sprzętem budowlanymi i maszynami do przemysłu meblarskiego. Dopiero po pewnym czasie firma zaczęła rozwijać produkcję kultowych maszyn rolniczych i ciągników. Efektem jest silna pozycja na rynku i rozpoznawalność w wielu krajach — również w Polsce. Maszyny niemieckiej produkcji cieszą się popularnością ze względu na bardzo niską awaryjność, solidną konstrukcję oraz dużą dostępność do części zamiennych. Można je zamawiać w internetowych sklepach rolniczych w wyjątkowo konkurencyjnych cenach.

Jak powstała marka Fortschritt?

Fortschritt jako marka rolnicza zaistniała w 1951 roku, kiedy pięć spółek działających na terenie wschodniej Saksonii postanowiło połączyć siły. Kombinat Fortschritt Landmaschinen skupił zakłady przemysłowe i skoncentrował swoje wysiłki na produkcji sprzętu rolniczego wysokiej jakości. Dzięki kolejnym inwestycjom rozpoczęto udoskonalanie technologii produkcji roślinnej oraz metod karmienia zwierząt hodowlanych. W 1960 firma była największym producentem maszyn rolniczych w całym NRD. To pozwoliło na ekspansję na blok państw socjalistycznych, a potem na całą Europę. Obecnie ciągniki Fortschritt są spotykane w wielu polskich gospodarstwach i doceniane za jakość i prostotę obsługi.

Jakie maszyny marki Fortschritt cieszą się największym uznaniem?

Najważniejszym produktem Fortschritt pozostają przede wszystkim ciągniki. Charakteryzują się wysokim komfortem pracy oraz odpornością na warunki pogodowe. Duża część rolników wybrała te maszyny właśnie ze względu na wysoką wygodę w czasie upałów i możliwość stosowania nawiewu w kabinie. Najczęściej na polach są spotykane takie maszyny, jak:

  • model ZT 323A — traktor wyposażony w silnik o 4 cylindrach, napędzany olejem napędowym, z instalacją o 2 akumulatorach i hydraulicznie kierowanym sprzęgłem. Maszyna była produkowana w latach 1985 – 1992.
  • ciągnik ZT 300 — mógł osiągać nawet 120 KM. Wyposażony w skrzynię biegów z 9 przełożeniami przednimi oraz 6 tylnymi. Można go było dostać z napędem na 4 koła. Produkowany od 1967 roku i eksportowany do ponad 30 krajów.

Pomimo że powyższe maszyny nie są już produkowane, to wciąż można znaleźć do nich liczne części zamienne. Części rolnicze można używać zarówno w nowszych, jak i w starszych modelach ciągników. Są cenione ze względu na niezawodność oraz łatwą konserwację, która nie wymaga skomplikowanych, elektronicznych rozwiązań.

Dlaczego Fortschritt jest wciąż doceniany przez rolników?

Marka Fortschritt jest polecana kolejnym pokoleniom rolników ze względu na kilka istotnych zalet:

  • niewielkie spalanie — normą jest wykorzystanie mniej niż 10 litrów paliwa na godzinę pracy maszyny,
  • doskonały stosunek ceny ciągnika do mocy, jaką może zaoferować,
  • kabina ciągnika jest bardzo szczelna, co skutecznie izoluje kierowcę przed dostawaniem się kurzu i brudu,

Ciągniki niemieckiej marki są również kompatybilne z innymi maszynami Fortschritt, które można znaleźć na rynku w przystępnych cenach.

Pokaż więcej

Starsze artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker